Przejdź do głównej zawartości

Kurt Cobain: Montage of HeckPublikacji o Kurcie Cobainie i Nirvanie ukazało się już tyle, że trudno je wszystkie zliczyć. Jedne lepsze, drugie gorsze - różnie z tym bywało. Tym razem to Brett Morgen sięgnął po temat legendarnej gwiazdy. Efektem pracy jest ponad dwugodzinny dokument, który został zautoryzowany przez rodzinę Kurta. Pokaz premierowy filmu odbył się w styczniu tego roku na Festiwalu Sundance, a 4. maja telewizja HBO (współproducent filmu) wyemitowała go na swojej antenie.

Oto 3 powody dla których warto go obejrzeć:


1. Cobain z wielu perspektyw.

W filmie występują najbliższe Kurtowi osoby: matka, ojciec, macocha, siostra, była dziewczyna Tracey, Courtney Love, Krist Novoselic. Warto posłuchać, jak z perspektywy czasu wspominają Kurta, jakim był dzieckiem, jak zmieniał się, gdy dorastał, jakim był ojcem dla swojej córki, mężem dla Courtney?
Mamy tutaj pokazaną całą paletę emocji: niektóre historie i wypowiedzi bawią, skłaniają do refleksji, a inne wręcz irytują i przywołują pytanie, w jakim stopniu to autokreacja, a w jakim wierutne kłamstwo. Po wypowiedziach matki Kurta aż się ciśnie na usta: "Skoro to widziałaś i wiedziałaś, to dlaczego nie starałaś się pomóc?".  


2. Materiały archiwalne.

W filmie wykorzystano bardzo dużo materiałów archiwalnych, większość z nich nie była wcześniej publikowana. Rysunki Kurta, zapiski z notatników, filmiki nagrywane przez samych artystów z tras koncertowych, z koncertów, z backstage'u, wywiady radiowe, telewizyjne. Jesteśmy świadkami intymnych scen np. zabaw z córką, czy wygłupów z chłopakami z zespołu.


Poranna toaleta Courtney & Kurta / screenshot z filmu

3. Montaż filmu.

Dokument trwa ponad dwie godziny, ale upływu czasu nie czuje się podczas oglądania. A to za sprawą ciekawych zabiegów montażowych. W filmie zastosowano szereg animacji: podglądamy Kurta w jego pokoju, gdy swoje pomysły nagrywa na magnetofon. Zanimowane zostały także rysunki, świstki papieru czy notatniki zapisane przez Cobaina. Te części dokumentu są wg mnie najbardziej mroczne i niepokojące. Zakładam, że autor chciał przez chwilę "włożyć" widzów w głowę Cobaina i mówił: "I co? Jak się czujesz?".       


Fred Flinston autorstwa Kurta / sceenshot z filmu

Nastoletni Kurt nagrywa swoje pomysły / screenshot z filmu
  


METRYCZKA:
Scenariusz & reżyseria: Brett Morgen
Data premiery tv: 04.05.2015
Długość filmu: 2 h 12 min.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes