Przejdź do głównej zawartości

MICHAEL JACKSON: BAD 25


"Niech pan sobie tak nie żartuje!!!"

Jestem fanką Michaela Jacksona odkąd pamiętam. Miałam zeszyt z wklejonymi artykułami i zdjęciami, przepisywałam teksty piosenek z kasetowych książeczek i byłam wewnętrznie zdruzgotana, gdy mój młodszy brat pobazgrolił mi wielgachny plakat MJ'a. Pamiętam, że mama próbowała mnie wtedy pocieszyć i mówiła, że przecież pomazał tylko na dole (bo wyżej nie sięgnął ;P). Nie wiem co prawda, co się stało z tym zeszytem i plakatem, ale moja miłość przetrwała do dzisiaj.

Pamiętam doskonale dzień, w którym dowiedziałam się o śmierci króla popu. Wracałam w nocy taksówką z jakieś krakowskiej imprezy, gdy pan taksówkarz zakomunikował mi ten news. Byłam przekonana, że mnie wkręca albo pomylił osoby. "Niech pan sobie tak nie żartuje!" - Odburknęłam.

Dokument "Bad 25" nie jest jakąś super nowością, bo premierę miał w 2012 roku. Ja obejrzałam go dopiero niedawno i bardzo mi się spodobał. Nietrudno się domyślić, że tytuł nawiązuje do jubileuszu 25lecia wydania rzeczonego albumu, autorem którego jest Michael Jackson i Quincy Jones.

Cała gwardia osób współpracujących z Jacksonem opowiada o wspólnie spędzonych momentach i skupia się na poszczególnych numerach z płyty. Całość obrazu dopełniają wypowiedzi gwiazd (np. Chrisa Browna i Mariah Carey), które analizują wpływ artysty na nich samych i społeczeństwo; np. Kayne West twierdzi, że do dziś kopiuje z teledysków ubraniową stylówkę Michaela.

"Who's bad?"
Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się numer tytułowy, do którego powstał klip w postaci minifilmu w reżyserii Martina Scorsese. W obrazie pojawia się prawie nikomu wtedy nieznany Wesley Snipes. Fabuła jest wymowna i podejmuje mocno dyskutowany wówczas temat pochodzenia czy przynależności do grupy. Sam sposób filmowania jest nowością - kamera jest w ruchu i podąża za bohaterami, tworząc tzw. pociąg. Z filmu dowiemy się też co to jest to "shamooo" i skąd się wywodzi.

"BAD" część 1.:

"BAD" część 2.:


Nie chcę za wiele zdradzać, ale... ;)

"I Just Can't Stop Loving You" miał być duetem z Whitney Houston, ale jej wytwórnia nie wyraziła zgody. Damski wokal nagrała Siedah Garrett (współautorka "Man In The Mirror"), a na trasie promującej album śpiewała Sheryl Crow.

"I Just Can't Stop Loving You" z trasy "Bad". Monachium, 1988:

Do piosenki "The Way You Make Me Feel" Jackson oprócz wiodącego wokalu dograł sobie sam chórki złożone z 10 głosów. A pstrykanie palcami w jego wykonaniu uznano za osobny instrument.

Co "Liberian Girl" miało wspólnego z bibliotekarką? Dlaczego "Dirty Diana" to jeden z ulubionych numerów artysty? Kim jest Annie ze "Smooth Criminal"? Na te i inne pytanie odpowiedź znajdziecie w filmie.

Polecam gorąco!


"Smooth Criminal" - kolejny minifilm wzorowany na gangsterskich przedstawicielach gatunku:


Trailer:METRYCZKA:
Tytuł: Bad 25
Reżyseria: Spike Lee
Premiera: sierpień 2012
Długość: 123 minuty

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes