Przejdź do głównej zawartości

20 lat po "Jagged Little Pill"


To już 20 lat minęło od wydania fantastycznego albumu Alanis Morissette "Jagged Little Pill", który wg danych Billboardu z 2013 roku sprzedał się w nakładzie 33 milionów egzemplarzy, czyniąc go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Moc albumu nie osłabła z czasem, o czym świadczą wyniki sprzedażowe i chociażby rankingi prowadzone przez Rolling Stone.

Galę rozdania Grammy w 1996 Alanis opuszczała z 4 statuetkami w kategoriach: "Najlepsza Płyta Roku", "Najlepszy Album Rock", "Najlepsze Rockowe Wykonanie Kobiece" i "Najlepsza Piosenka Rock". W ten sposób została najmłodszą artystką (miała wówczas 21 lat), w ręce której trafiła nagroda za "Album Roku". Zdetronizowała ją dopiero w 2008 roku Taylor Swift zdobywając nagrodę w tej kategorii mając lat 19. Alanis ma na swoim koncie jeszcze jedną Grammy: z 1998 za video dokumentujące trasę koncertową promującą "Jagged Little Pill".


Z okazji jubileuszu artystka przygotowała zremasterowaną niespodziankę dla fanów. Reedycja ukazała się też w kolekcjonerskim czterodyskowym wydaniu, obejmującym m.in. oryginalny album w zremasterowanej wersji, dysk z 10 wersjami demo w plikach cyfrowych czy inne materiały archiwalne.

Był i jest to nadal jeden z moich ulubionych z tamtego czasu. Kasetę miałam oryginalną (w ówczesnych czasach wszechobecnego piractwa polskiego to całkiem niezłe osiągnięcie!) z długaśną książeczką z tekstami. No właśnie, teksty. Krytykom muzycznym spodobał się nie tylko charakterystyczny głos i zaśpiew Alanis, ale także teksty jej autorstwa. Artystka jest też współkompozytorką większości utworów.


źródło: www.amazon.com
Na albumie znalazło się docelowo 13 kompozycji:

    "All I Really Want"
    "You Oughta Know"
    "Perfect"
    "Hand in My Pocket"
    "Right Through You"
    "Forgiven"
    "You Learn"
    "Head over Feet"
    "Mary Jane"
    "Ironic"
    "Not the Doctor"
    "Wake Up" 4:54
    "You Oughta Know (remix) i "Your House""Jagged Littel Pill" wydane przez wytwórnię Maverick Records był niewątpliwie przełomem w karierze artystki, która w poszukiwaniu lepszych perspektyw muzycznego rozwoju wyprowadziła się z rodzinnej Ottawy do Los Angeles, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. To tam spotkała producenta Glena Ballarda, a to co stało się później już znacie.

Z tego albumu wyszło aż 6 singli. Oto one:

Pierwszym był "You Oughta Know" (Tu gościnnie pojawili się Flea and Dave Navarro (RHCP)):"Hand In My Pocket":"Ironic" - to chyba najbardziej znany w Europie utwór z tego albumu. Prosty, ale pomysłowy klip i ta czerwona czapa to dla wielu znaki rozpoznawcze Alanis: "You Learn": "Head over Feet":

"All I Really Want":Jimmy Fallon, Alanis Morissette & Meghan Trainor Cluck "Ironic":


 METRYCZKA:Tytuł: "Jagged Little Pill" (reedycja)
Wykonawca: Alanis Morissette
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 30.10.2015

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes