Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z sierpień, 2015

Hustle & Flow -> Empire

Pytanie na dzisiaj brzmi tak: Co łączy  - oprócz fantastycznej muzyki - film "Hustle & Flow" z serialem "Empire"?


HUSTLE & FLOW
Ten film Craiga Brewera z 2005 roku narobił dekadę temu sporo zamieszania. Historia DJay'a, alfonsa i dilera, a także utalentowanego rapera, uwiodła publiczność. Terrence Howard wcielający się bezbłędnie w rolę typa z Memphis, który za wszelką cenę chce udowodnić sobie i światu, że stać go na więcej, jest w stanie wydać album, a jego numery będą grać stacje radiowe.

W tej pełnej komplikacji drodze towarzyszy mu wierna świta: Key (w tej roli Anthony Anderson) - zdolny dźwiękowiec i producent, młody zdolny muzyk Shelby (DJ Qualls) oraz dwie jego podopieczne parające się najstarszym zawodem świata: Nola (znakomita Taryn Manning - teraz szerzej znana dzięki roli  "Pennsatucky" Doggett w serialu "Orange Is The New Black") i ciężarna Shug (Taraji P. Henson) przejawiająca talent muzyczny i występująca koniec końców…

JUST KIDS

Powietrze eksploduje tęczą

Oto przegląd polskich piosenek tęczowych. Z racji dynamicznych zmian pogodowych.
"Stwórzmy dziś tęczę" z Troskliwych Misiów"Tęcza" Fasolki

"Tęcza" Mister D. feat Monsieur Z


"Tęcza" Maanam

"Obracam w palach złoty pieniądz" - cover Perfectu w wykonaniu Krzyśka Zalewskiego


"Daj mi tęczę na niedzielę" Anna German


"Tęczowa Swasta" Maciej Maleńczuk & Psychodancing

"Tęcza" Sylwia Grzeszczak

 "Brzydcy" Grażyna Łobaszewska

"Siedmioramienna Tęcza" Lady Pank 


OFF FESTIVAL 2015

Trochę już odetchnęłam po trudach drogi powrotnej. W taki upał ponad dwugodzinne opóźnienie pociągu znacząco wpływa na stan psychofizyczny oddychającej jednostki.

O koncercie Patti Smith już pisałam (TUTAJ). A dzisiaj skupiam się na innych artystach.

Songhoy Blues- muzyczna uczta w najlepszym wydaniu, dużo instrumentów, świetne głosy i brzmienie. Najciekawsze były dla mnie funkujące elementy kompozycji.

Young Fathers - to moje hip-hopowe odkrycie tego festiwalu.

Jacek Sienkiewicz - świetny set.

The Residents - ich występ był bardziej surrealistycznym performancem niż koncertem. Zostawili we mnie przyjemny niepokój.

Decapitated - rodzimy metal na gościnnych występach w Polsce ;) Metalem Polska stoi.

Son Lux - Ryan Lott jakiś czas temu postanowił podzielić się sceną i zaprosił do współpracy Rafiqa Bhatię oraz Iana Changa przez co jego utwory nabrały nowego, pełniejszego brzmienia. Rojek jest fanem ich twórczości, a panom też się w Katowicach podobało:Buffalo Daughter - całkiem ciekawy muzyc…

Patti Smith - moja muzyczna Matka Boska

Z ogromnym emocjonalnym napięciem czekałam na koncert Patti Smith na tegorocznym, jubileuszowym Off Festivalu, starając się jednocześnie zastopować merdający radośnie ogon wewnętrzny. To spotkanie miało być spełnieniem wielkiego marzenia i miałam w stosunku do niego ogromne nadzieje. Chciałam do niego podejść możliwie najobiektywniej jak się da, a już po pierwszym kawałku odrzuciłam to durne założenie i zbeształam się za nie w duchu. To właśnie dzięki jej twórczości poznałam tak wielu wspaniałych artystów, jej wkład w moją muzyczno-kulturalną edukację jest przeogromny. Co tu dużo gadać:  Patti Smith to moja muzyczna Matka Boska, a do Matki Boskiej obiektywnie podejść się nie da.

Koncert Patti Smith był apelem w obronie podstawowych i najważniejszych wartości: wolności, równości, miłości i pokoju. Utwór "Elegie" zadedykowała nieżyjącym bliskim sercu osobom, a w trakcie wymieniła nazwiska nieżyjących już artystów-gigantów. Prawie wszyscy z nich, to byli jej równolatkowie, lud…

I'll go back to black.

"Amy" to świetny, zarazem przerażająco smutny dokument.

Nie tylko dlatego, że zawiera ogrom materiałów archiwalnych: wywiadów telewizyjnych, radiowych, fragmentów koncertu, prywatnych rozmów telefonicznych czy filmików z komórki czy kamery, bo to przecież nieodłączna część tego gatunku filmowego, ale przede wszystkim ze względu na ładunek emocjonalny całego obrazu. Asif Kapadia oparł całą narrację o archiwalia, a wszystkie komentarze słyszymy z offu.

Amy mogłaby być naszą znajomą z sąsiedztwa: normalna, uśmiechnięta dziewczyna. Jest nieprzyzwoicie zdolna, wrażliwa, zabawna i ... całkowicie nieprzygotowana na wybuch wulkanu sławy wokół niej. W dokumencie pada stwierdzenie, że ma osobowość 75letniej wokalistki jazzowej.

Rodzinie i niektórym znajomym Amy ten film do gustu nie przypadł i trudno się dziwić. Odsłania bowiem ciemne strony rodzinnych relacji, które kładły się cieniem na całe życie artystki (Mitch - pazerny ojciec; Blake - niezrównoważony emocjonalnie chłopak, późni…

MĘSKIE GRANIE 2015 / POZNAŃ

Organizacyjna piąteczka
Bilety na Męskie w Poznaniu wyprzedały się na około 2 tygodnie przed koncertem, a handel biletami na FB kwitł w najlepsze. Polana Harcerza na Malcie jest w stanie pomieścić znacznie więcej ludzi, niż Stara Gazownia, gdzie do tej pory odbywała się impreza. Tę zmianę przyjęłam z bólem serca, bo Gazownia to bardzo klimatyczne miejsce i to właśnie o brak odpowiedniej aury bałam się najbardziej. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Teren Polany został bardzo sprawnie zagospodarowany, odległości do wszystkich punktów były niezbyt duże, a mimo ogromu ludzi nikt nie czuł się stłamszony i zdeptany. Kolejki znikały tak szybko, jak się pojawiały.

Moje męskograniowe TOP 3

-> 3. ARTUR ROJEK. Wiadomo, on nie zawodzi. Do repertuaru z płyty solowej dodał w Poznaniu "Easy" Son Luxa oraz "Ring of fire" w ciekawym aranżu (i o ile wizualizacje na wszystkich koncertach były subtelne i uzupełniające muzykę, to smyrające Rojasa po twarzy, tandetne płomienie …