Przejdź do głównej zawartości

TO TYLKO ROCK - najgorszy polski film muzyczny?


Film odkopany na dziś nosi szczególną wartości sentymentalną dla wielu fanów rocka lat 70. i 80. Rzadko się zdarza, by w jednej produkcji niebędącej w zamyśle filmem dokumentalnym wystąpiło naraz tyle sław estrady.

"To tylko rock" w reżyserii Pawła Karpińskiego opowiada historię ze światka muzycznego. Młoda zdolna dziewczyna Sylwia (w tej roli Grażyna Trela) pragnie wielkiej kariery, spotyka cenionego autora tekstów Marczaka (Zdzisław Wardejn), które chce ją wziąć pod swoje skrzydła i wypromować bez jej macierzystego zespołu KRZYK. Różne rzeczy się dzieją po drodze, ale dobro finalnie zwycięża.

Pojawia się wątek piosenkarki z problemami, którą gra Krystyna Janda, a jej filmowym drugim mężem jest Piotr Fronczewski. Obsadę wzbogacają takie nazwiska jak: Krzysztof Materna, Krystyna Kołodziejczyk, Jan Jankowski, Zbigniew Buczkowski czy Janusz Rewiński.
kadr z filmu

Nie jest to z pewnością hit kinematografii, fabuła mocno przewidywalna w lekko bajkowym klimacie, udźwiękowienie może spowodować, że wiele osób nie da rady go obejrzeć do końca. Jednak dzięki wielości fragmentów muzycznych, zakulisowego podejrzenia pracy artystów (jest sporo scen ze studia nagrań), a także społecznym czy modowym aspektom tutaj pokazanym, możemy i chyba powinniśmy traktować tę produkcję jako film bardziej dokumentalny niż obyczajowy. W pierwotnym zamyśle miał to być chyba musical z mocno rozwiniętą stroną zakulisową, ukazującą przyjaźnie, układy (czyt. wałki) w branży muzycznej. Splendor i sława to jedna strona medalu, a druga jest raczej mocno zaśniedziała machlojkami i przekrętami i uzależniona od znajomości.

Oto moje top 6 powodów, dla których warto obejrzeć "To tylko rock" z 1983 roku:
1. Lady Pank, Oddział Zamknięty, Rejestracja, Dezerter, Śmierć Kliniczna to tylko cześć zespołów, które można tutaj zobaczyć i posłuchać.
2. Piotr Fronczewski. W każdym wieku jest najlepszy i ten głoooossssss!!!
3. Krystyna Janda drepcząca w rytm śpiewanych przez siebie słów, ubrana w połyskującą suknię. Stanika brak.
4. Janusz Rewiński wygląda tak samo niezależnie od wieku. Ten film to potwierdza.
5. Reżyser filmu, Paweł Karpiński, jest współtwórcą kultowego serialu "W labiryncie". Bo o tym, że przez 13 lat reżyserował "Klan" chyba nie powinnam wspominać. ;)
6. Moda lat 70. i 80.! 

Oto lista piosenek z filmu:
„To tylko Rock” Grażyna Trela
„Czemu u nas tak cicho” Grażyna Trela
„Poranny blues” Krystyna Janda
„Niebezpieczne spojrzenie" Rubi
„Kobieta zmienną jest” Jajco
„Moje Kilimandżaro” Lady Pank
„Fabryka małp” Lady Pank
„Because You're Young” Classix Nouveaux
„Guilty” Classix Nouveaux
„For Ever and a Day” Classix Nouveaux
„Kto tu mierzy czas” Oddział Zamknięty
„Idzie wariat ulicą” Rejestracja
„Brudna muzyka” Mech
„Ale show” Dezerter
„Paciorek” Śmierć Kliniczna
kadr z filmu


A OTO CAŁY FILM:


kadr z filmu

METRYCZKA:
Tytuł: "To tylko rock"
Reżyseria: Paweł Karpiński
Gatunek: film muzyczny
Rok powstania: 1983
Czas trwania: 87 min

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes