Przejdź do głównej zawartości

Bajkowe nostalgie part 2

Każdy z nas zna imprezy typu YouTube-Party. Na mocno zaawansowanym etapie zabawy, często wracamy do przeszłości... Mniej więcej rok temu pisałam o części z nich (Bajkowe nostalgie muzyczne). Dzisiaj zebrałam dla Was kolejną porcję takich piosenek/tematów muzycznych. 
Poczytajcie, posłuchajcie i powspominajcie.

YT
Niedźwiedź w masce! 

Wyspa niedźwiedzi to nie plotka! To animowany serial produkcji francuskiej (fr. "L'Ile Aux Ours"), który jako pierwszy został stworzony przy użyciu techniki 2D i 3D. Do TVP1 trafił po raz pierwszy w 1994 roku.

Zamaskowany niedźwiedź Edi trafia na Archipelag Królików i szybko zaprzyjaźnia się z młodym królikiem Maxem. Wspólnie odnajdują butelkę zagubioną przez piratów, którą zamieszkuje duszek Ok. I to właśnie on wyjaśnia Ediemu, że jest niedźwiedziem i musi wrócić na swoją wyspę, Wyspę Niedźwiedzi.

Fantastyczną piosenkę intro zaśpiewali Stefan Każuro, Grzegorz Kucias z towarzyszeniem zespołu Alibabki. Tekst napisał Ryszard Skalski.

[SIC!]: Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów podróży, w tym lotów balonem!

FR:

PL

YT
Tak jest Wasza Okrutność!
Absolutnym hitem była wyśpiewana przez Andrzeja Zauchę piosenka do "Gumisiów". Dzieci z wypiekami na twarzach oglądały przygody małych bohaterów, a rodzice zaśmiewali się przy soku z gumijagód z tekstów Toadiego (tak tak, to Toadwart, aka Toadie, wśród przyjaciół zwany Toudim bądź Tołdim). Serial wyprodukowało studio Disneya.


Warto wspomnieć, że książę Ightorn przemawiał głosem Włodzimierza Bednarskiego (głosu użyczył też takim postaciom jak chociażby Sowie z "Kubusia Puchatka" czy Fredowi Flinstonowi z "Flinstonów"). Toadie mówił do nas głosem Andrzeja Arciszewskiego.

Piosenkę tytułową bezbłędnie wyśpiewał Andrzej Zaucha, a tekst polski zawdzięczamy Dorocie Filipek-Załęskiej.


PL INTRO

ENG INTRO


kwejk.pl

Mendoza, Dziecko Słońca i Nowy Świat

Przy "Tajemniczych Złotych Miastach" musimy cofnąć się do 1982 roku, bo to właśnie wtedy zaczęła się ta francusko-japońska produkcja. Efektem prac jest 39 odcinków o  trójce dzieciaków wywodzących się z rożnych kultur, które wraz ze starszymi opiekunami wyruszają na poszukiwania Złotego Miasta w Ameryce Łacińskiej.

Jest to na pewno wyjątkowa animacja nie tylko pod względem kreski i kolorów, ale także i tematyki. Fabuła często przywołuje tradycje i obrzędy Ameryki Południowej, czasami wplecione zostają także postaci historyczne. Polskim lektorem był Janusz Szydłowski.

[SIC!]: W 2005 i 2012 roku zostają podjęte próby reaktywowania serialu, jednak nie zakończyły się one większym sukcesem.
Mamy auta, laser i... samoooloooty!!
Na tę czołówkę się czekało! "Kacze opowieści" były naszpikowane przygodami, niebezpieczeństwem, magią
i porządnym sztabem mocnych charakterów. Początkowo w Polsce nadawano wersję lektorską: serial czytali naprzemiennie Krystyna Czubówna i Marek Gajewski.

Pod koniec 1989 roku postanowiono jednak stworzyć wersję dubbingowaną i dopiero wtedy przetłumaczono tytuł na "Kacze opowieści" (wcześniej byli to po prostu "Siostrzeńcy Kaczora Donalda"). Prace nad dubbingiem zajęły około 18 miesięcy, a wersja w popołudniowym paśmie "Walt Disney przedstawia" pojawiła się z początkiem 1991 roku.

Przekład piosenki z czołówki jest autorstwa znakomitego Filipa Łobodzińskiego i Marcina Sosnowskiego.
A śpiewa nie kto inny, jak sam Mieczysław Szcześniak.

PL


ENG

8 wersji językowych


Tak tak, to jest ten czas, by zagłębić się w czeluście YouTube'a i poszukać innych piosenek tego typu :)Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes