![]() |
Mural w Białymstoku przedstawiający Zenka Martyniuka |
Życie i twórczość króla disco polo doczekała się ekranizacji, TVP jest dystrybutorem filmu "Zenek", który w piątek wchodzi do kin. Disco polowe wykonania kolęd w prawie każdej tv w czasie świąt, występy zespołów disco polo na lokalnych imprezach urzędów miast i gmin, na juwenaliach, na wyjazdach integracyjnych. To są fakty. Disco polo nie jest już żenadą. Jak do tego doszło? Nie wiesz? To książka "Polski bajer. Disco Polo i lata 90" Moniki Borys dużo Ci w tym temacie rozjaśni.
"Disco polo to muzyczna hybryda, wypadkowa weselnych obyczajów, amatorskich pasji muzycznych, inspiracji zachodnią elektroniką i melodiami zza wschodniej granicy."*
Dlaczego ludzie słuchają muzyki disco polo? Zwykle w ankietach pojawiają się 3 powody:
- bo wpada w ucho,
- bo można się przy niej bawić,
- bo jest pogodna, optymistyczna i wprowadza w dobry nastrój.
29 lutego 1992 w Sali Kongresowej w PKINie odbywa się pierwszy koncert spod znaku disco polo. Kierownikiem gali jest Jarosław Kukulski (kompozytor, prywatnie mąż Anny Jantar, ojciec Natalii Kukulskiej). Wydarzenie to zapoczątkuje cykliczne spotkania przy disco polo, które wyprzedają się tak szybko jak koncert Podsiadły i Taco na Stadionie Narodowym.
Zespoły disco polo rosną jak grzyby po deszczu. Większość z nich ziszcza swoje amatorskie marzenia o wielkiej (?) scenie, a kilkoro z nich pozostaje w branży na dłużej. Tak dzieje się na przykład z Aldoną Dąbrowską, najpierw sama występuje w zespole Amadeo, a później współpracuje z innymi artystami pisząc dla nich teksty piosenek dla m.in. Michała Szpaka czy Pawła Stasiaka. To właśnie jej "Kroplą deszczu" wyśpiewać będzie Gabriel Fleszar,

"Możemy mówić o wartościach piosenek, interpretacji, technicznych, wartościowych rzeczach. Można się oburzać na teksty, ale gdzie ta granica jest właściwe? Ona jest bardzo niewyraźna. Gdzie się disco polo zaczyna, a gdzie kończy? Dysko, muzyka taneczna to jest obowiązkowe zjawisko wśród młodzieży." Powie Krzysztof Krawczyk w 1997 roku.
Na początku panuje monopol państwowych firm fonograficznych Tonpres, Polton i Polskie Nagrania. Jednak gdy tylko do gry mogą wejść prywatni przedsiębiorcy, scena muzyczna zmienia się diametralnie (legendarne Blue Star czy Green Star), kasety sprzedają się jak świeże grahamki, a bazarowe piractwo kwitnie jak drzewa japońskiej wiśni. Ile jest prawdy o milionach sprzedanych kaset? Ano dużo. Disco polo rośnie jeszcze bardziej w siłę za sprawą emitowanego przez tv Polsat programu "Disco Relax" obecnego na antenie stacji od 1994 do 2002 roku, a później od 2012 w Polo Tv.
Nic w tym dziwnego, że disco polo roztańczonym krokiem i z tupiącą rytmicznie nóżką weszło w świat polityki. Pamiętacie sławetny spot z kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego? "
A Waldemar Pawlak ma taki song promocyjny w wykonaniu Bayer Fulla:
A poza wszystkim, czy wiedzieliście, że ponoć był plan, żeby supportem Michaela Jacksona podczas koncertu w Warszawie w 1996 roku była... Shazza? O tym wszystkim i o wielu wielu innych rzeczach przeczytacie w tej książce.
Retro disco klimaty nie dla Ciebie? Zapraszamy do teraźniejszości, w której romans artystyczny Kurskiego z Martyniukiem trwa w najlepsze ("Zenek" od piątku w kinach), reprezentacja polski w piłce nożnej wyśpiewuje radośnie "Przez twe oczy zielone" Akcentu, a Czadoman święci tryumfy zarówno na festiwalach grzybów leśnych, alg morskich i pumeksu jak i Juwenaliach występując obok np. Lady Pank czy Lao Che.
METRYCZKA:
Tytuł: Polski bajer. Disco Polo i lata 90
Autor: Monika Borys
Wydawca: W.A.B.
Liczba stron: 288
*Wszystkie cytaty pochodzą z książki.
Komentarze
Publikowanie komentarza