Przejdź do głównej zawartości

ZAPPA.

 

Foto

Frank Zappa był artystą totalnym. Koledzy i koleżanki po fachu podziwiali go, chociaż często nie rozumieli. Ale znać się z nim chciał każdy. John Lennon i Mick Jagger też.

 Zappa łamał konwenanse i utarte ścieżki, łączył gatunki i dźwięki, które pozornie były nie do połączenia. Muzyków używał jako narzędzi, a że projektów prowadził mnóstwo, to współpracowało z nim wielu.

Co ciekawe, Zappa nigdy nie chciał stworzyć wielkiego hitu. A gdyby chciał wyprodukował by ich całe tony. „Valley Girl” to wyjątek, bo ten utwór zaniosła do radia córka Franka, gdy on koncertował w Europie.

Szerokim echem w branży odbił się  jego konflikt z wytwórnią, z Warnerem. Biorąc pod uwagę czasy i ogromny wpływ koncernów na twórczość artystów i ich mocno ograniczające w konsekwencjach kontrakty, można powiedzieć, że Zappa wydarł się z ich władania. Zobowiązany kontraktem na 4 płyty, nagrał wszystkie 4 naraz i zaniósł do wytwórni wywiązując się z tym samym z zapisów w umowie.

 „Byliśmy głośni, wulgarni i dziwni.
A jeśli ktoś z publiczności miał z tym problem
- kazaliśmy mu spierdalać.”

Zappa miał niewielu przyjaciół i niewielu ludziom ufał. Jeśli ktoś zawiódł jego zaufanie, to nie było przebacz. Żona Gail była jego przyjaciółką, partnerką w interesach i powierniczką. Wspólnie założyli własne wydawnictwo Zappa Records, które z biegiem lat weszło w struktury Zappa Family Trust.


Zwiastun

Film „Zappa” nie jest najbardziej rockendrollowym filmem, jaki widziałam. A patrząc przez pryzmat geniuszu Zappy takiego właśnie obrazu się spodziewałam. Myślę jednak, że wartością filmu jest to, że osoby, które nie miały wcześniej okazji spotkać się muzycznie z Zappą, zaciekawią się jego twórczością i jego koncepcją sztuki. Jestem też przekonana, że takiemu artyście należy się film wybitny, godny Franka Zappy. Na taki obraz czekam.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol