Przejdź do głównej zawartości

Jest James, jest imprezaTęcza szczęścia
Powiedzmy sobie szczerze, że film „Get On Up” opowiadający historię Jamesa Browna to typowa hollywoodzka produkcja oparta na najprostszym z możliwych modelu typu American dream. To trochę tak jak w „Królu lwie”. Już na początku dobrze  wiemy, że wytyrany walką z przeciwnościami Simba stanie wreszcie na lwiej skale, spadnie confetti i zapanuje radość.
James Brown łatwego dzieciństwa nie miał, co w latach chwały lubił podkreślać, do wszystkiego doszedł dzięki ciężkiej pracy i szczęśliwym zbiegom okoliczności. Z zawziętością i zaciętością wdrapywał się na szczyt sławy, by pozostać tam na bardzo długo.
Ale jest też druga strona medalu.

Przjemniaczek.
Żeby nie było wątpliwości: James Brown nie był miłym facetem: bił, pił, ćpał, zdradzał, szpanował, oszukiwał w zeznaniach podatkowych,  a przy tym wszystkim zapewne bawił się znakomicie. A gdy patrzył zza światów (zmarł w 2006 roku), jak jego byłe żony i reszta rodziny kłócą się o spadek i miejsce jego pochówku, to pewnie śmiał się w głos głośno wszystkich wyklinając.
W filmie wszystkie te złe cechy są zaznaczone tak delikatnie, że prawie ich nie widać, bo to pojedyncze sceny, które przysłonione są przez sceniczny splendor.

Zwierze sceniczne
W blasku reflektorów czuł się świetnie i był mistrzem w fundowaniu widowni spektakularnego show w wykonaniu kilkunastu osób. Ta muzyka ruszała wszystkich. Z niego samego pot lał się strumieniami, ale dawał z siebie wszystko i tego samego wymagał od swojego zespołu.
James Brown był niesamowicie zdolnym artystą, multiinstrumentalistą, który do dzisiaj inspiruje młodych adeptów funku i nie tylko. Nie trzeba być znawcą muzyki, by po obejrzeniu koncertu Browna nie znaleźć innych artystów, którzy się na nim wzorowali czy wokalnie czy wizerunkowo.

3 razy TAK:
1. Chadwick Boseman, który wcielił się w postać Browna świetnie opanował sposób mówienia i poruszania się artysty.
2. Jednym z producentów filmu był Sir Mike Jagger. Muszą Państwo zobaczyć krótką rozmowę z nim. Jest TUTAJ. (Uwaga! Jagger mówi po francusku! ;))
3. Last but not least: Jamesa Browna nie można nie znać. Pozwólcie sobie Państwo na bliższe zapoznanie się z nim. Ten film na pewno w tym pomoże.

MUSIC FOR YOUR EYES:
Trailer
Mick Jagger opowiada o Jamesie Brownie i "Get on up"
Wywiad z Jamesem Brownem (Bill Boggs)
Koncert Browna Live in New York 1986
 

 

 

 

METRYCZKA:
Reżyseria: Tate Taylor
Scenariusz: Tate Taylor, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Steven Baigelman
Czas trwania: 2 h 18 min.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol