Przejdź do głównej zawartości

And the Oscar goes to ...

Zdjęcie z: www.oscars.org
Targowisko próżności vs kolorowe zwierzaki
Wręczenie Oscarów zawsze wywołuje dużo emocji i skupia uwagę obserwatorów ze wszystkich kontynentów. Ta jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród przemysłu filmowego. Największe emocje wzbudza w Stanach i trudno się dziwić, bo dotyczy w ogromnej mierze produkcji amerykańskich. Przez krytyków uważana jest za skrajnie komercyjną. A z tym z kolei nie da się nie zgodzić.

Europa ma swoje Europejskie Nagrody Filmowe, Złote Niedźwiedzie, Złote Lwy i inne wielobarwne zwierzęta i czuje się (całkiem słusznie moim zdaniem) bardziej alternatywna i zarazem spoglądająca na kino pod innym kątem.

W tym roku gala wypada 22. lutego i poprowadzi ją Neil Patrick Harris (będzie ciekawie :-)).  Z 24 kategorii, z czego dwie są muzyczne: Najlepsza Oryginalna Muzyka Filmowa oraz Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. O tej drugiej z nich napiszę dzisiaj ciut więcej.

Zdjęcie z www.goldderby.com/
Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa
to nagroda przyznawana twórcom słów i muzyki, chociaż bardzo często zdarza się tak, że to wykonawca/wykonawczyni zwycięskiej piosenki bardziej zapada ludziom w pamięć, niż jej autorzy. Szkoda.

Pierwsze historyczne wręczenie statuetki w tej kategorii miało miejsce w 1934 roku. Herb Magidson i Con Conrad zostali wyróżnieni za kompozycję "The Continental" (z filmy "The Gay Divorcee”). Tytułowe role zagrali Fred Astaire i Ginger Rogers – niekwestionowane gwiazdy ówczesnego kina.

Oscary w tej kategorii rozdawane są nieprzerwanie od tamtego momentu.

Kobiety w tej kategorii
Pierwszy raz Oscara w tej kategorii przyznano kobiecie w 1936, a otrzymała go piosenka pt. “The way you look at me"  do filmu "Swing Time", której autorami jest duet Dorothy Fields, autorka tekstu i Jerome Kern, kompozytor. Mistrzowsko wykonywał ją boski Fred Astaire.

Łącznie, do 2014 roku 14 kobiet zostało wyróżnione tą nagrodą, a wśród nich znalazły się takie hity jak:
- „Evergreen” wykonywana przez Barbarę Streisand w filmu „A Star is born” (autorzy: Barbra Streisand i Paul Williams); nagroda przyznana w 1976 roku.

- Przy "Flashdance... What a Feeling" z filmu “Flashdance” (autorzy: Giorgio Moroder, Keith Forsey oraz Irene Cara) bawili się wszyscy w 1983 roku. Piosenkę śpiewała Irene Cara.

- Annie Lennox wyśpiewała oscarowo utwór “Into the West” pochodzący z film “Władca Pierścieni: Powrót króla”. Twórcy: Fran Walsh, Howarda Shore'a i Annie Lennox odebrali statuetki w 2003.

- Kultowe przygody agenta 007 przyniosły szczęście Adele, która została nagrodzona w 2012 za utwór “Skyfall”. Autorami byli Adele i Paul Epworth.


Niekwestionowany mistrz kategorii
To Sammy Cahn. Ma na swoim koncie 26 (!!!) nominacji i 4 Oscary. Był (zmarł w 1993 roku) etatowym autorem tekstów piosenek do broadwayowskich musicali. Współpracował z takimi sławami jak Frank Sinatra, Doris Day czy Dean Martin i chętnie pracował w duecie z Julem Stynem, odpowiedzialnym za muzykę.

A oto 4 wspomniane oscarowe kompozycje:
- "Three Coins in the Fountain" wykonywana przez Franka Sinatrę w filmie o tym samym tytule, 1954
- "All the Way" także w wykonaniu Sinatry w filmie „The Joker Is Wild”, 1957
- "High Hopes" znów Sinatra w duecie z Eddie Hodges z filmu „A Hole In The Head”, 1959
- "Call Me Irresponsible" śpiewała Jackie Gleason w filmie “Papa's Delicate Condition”, 1963
Ciekawostka: duet Cahn&Styne jest autorem kultowego śnieżnego przeboju „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!”.


Nomimacje 2015

Tyle z przeszłości. A jak wygląda nasza kategoria w tym roku? Oto nominowane utwory:
- "Glory" z filmu „Selma” (muzyka i słowa:  John Stephens i Lonnie Lynn)
- "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” (muzyka i słowa: Shawn Patterson)
- "I'm Not Gonna Miss You" z filmu “Glen Campbell...I'll Be Me” (muzyka i słowa: Glen Campbell i Julian Raymond)
- "Grateful" z filmu “Beyond The Lights” (autorstwa Diane Warren)
- "Lost Stars" z filmu “Begin Again” (muzyka i słowa: Gregg Alexander i Danielle Brisebois). O tym filmie jeszcze napiszę na blogu.
Ja obstawiam "Glory" albo "Lost Stars".
Już 22.02.2015 usłyszymy słowa: „And the Oscar goes to …” i wszystko stanie się jasne.
A jaki jest Państwa ulubiony utwór oscarowy?

MUSIC FOR YOUR EYES:
Dzisiaj listy nie będzie. Wszystkie linki są w tekście. :-)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol