Przejdź do głównej zawartości

Polskie gówno

www.facebook.com/polskie.gowno
Na premierę tego filmu czekałam długo, bo wiem, ile czasu zajęło jego twórcom dokończenie pracy nad produkcją. Trwało to dobrych kilka lat, a część obserwatorów straciła nadzieję na ujrzenie efektu końcowego. A tu proszę: nie dość że film skończony, jest w kinach, to jeszcze media recenzują w przeważającej części pochlebne.

Jakie jest tło fabularne? Zespół Tranzystory kiepsko sobie radzą na rodzimej scenie muzycznej, czego konsekwencją są problemy finansowe wokalisty Jerzego Bydgoszcza („- Odmienia się” „- Jak Warszawa”) w tej roli Tymon Tymański. Z opresji chce ich wybawić obrotny komornik Czesław Skandal (Grzegorz Halama) i zabiera w trasę po Polsce.

Pomysłodawcą i scenarzystą filmu jest Tymon Tymański, reżyserem Grzegorz Jankowski. Obok Tymańskiego i Halamy występują m.in. Robert Brylewski, Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Czesław Mozil, Marian Dzięgiel, Arkadiusz Jakubik, Leszek Możdżer (mistrzowski epizod) czy Bartłomiej Topa.


"Dokument złamany musicalem"
Film reklamowany jest jako „wściekły musical”. Tymon tak opowiada o wyborze tego gatunku:
„Postanowiliśmy, że film będzie łamał konwencje – ni to komedia, ni to dramat. Lepiej opisać coś, co jest tragikomiczne, ale się naprawdę zdarzyło. Wtedy jest i śmiesznie i strasznie. Na przykład koncert dla jednego widza, który wychodzi sikać.” (wywiad z Tymonem dla Wysokich Obcasów, nr 6 (815).

Ciekawym zabiegiem twórców jest wykorzystanie materiałów archiwalnych m.in. rozmowy z Robertem Brylewskim, który w całej produkcji jest kierowcą, mentorem, doświadczonym kolegą, który z punkową kapelą Kryzys przeżył niejedno na scenie.


Materiały prasowe
Kondycyjnie? Ciężko.
To bardziej prawy sierpowy, niż prztyczek w nos szołbizu. Bo to, że zalewa nas fala durnych programów telewizyjnych, faszeruje plastikową muzyką i uzależnia nasze lepsze życie od zakupu reklamowanego produktu jest dla wielu całkiem jasne. Przeraża skala tych działań.

Osoby pracujące w bądź znające branżę muzyczną wypatrzą w tym filmie dużo więcej niuansów, nawiązań czy żartów. W „Polskim gównie” śmieszą sytuacje, które ciągną za sobą gorzki komentarz dotyczący kondycji kultury w Polsce. Bo żeby funkcjonować na polskim rynku muzycznym trzeba się nagimnastykować i psychicznie i fizycznie i nieustannie dokonywać wyborów.


Taki film prędzej czy później musiał powstać. To gorzka produkcja, którą warto zobaczyć, a później iść do domu i pomyśleć, co się właśnie zobaczyło, bo jest tam więcej prawdy, niż może się niektórym wydawać.Music For Your Eyes:
Trailer

Metryczka:
Tytuł: Polskie gówno
Reżyseria: Grzegorz Jankowski
Scenariusz: Tymon Tymański
Data premiery: 06.02.2015.
Długość: 93 minutyKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol