Przejdź do głównej zawartości

Najgorszy człowiek na świecie

www.znak.com.pl
Prawda jest taka, że Małgorzatę Halber znam z ekranu telewizora Elemis od wczesnych lat młodzieńczych, kiedy to nałogowo oglądałam wszystkie ówczesne programy muzyczne, a więc i takie, które prowadziła Małgorzata. Później - na wzór oglądniętych rozmów - przeprowadzałam i nagrywałam na Grundiga (działa do dziś!) wywiady z moim bratem, który nawet specjalnie się nie sprzeciwiał (dziwne!).

Małgorzata Halber jest m.in. kompetentną dziennikarką muzyczną, lubię jej styl pisania i poczucie humoru, cenię za podejście do feminizmu, a gdy niedawno zadebiutowała w roli autorki książki, z ciekawością po to wydawnictwo sięgnęłam, bo temat uważam za niezwykle istotny.

Piwko naprzeciwko
Temat jak na debiut znajduje się zdecydowanie w wadze superciężkiej, bo wzięcie na klatę tematu uzależnień, terapii, wychodzenia z nałogu trudno by inaczej nazwać.

Otacza nas kultura picia. Zimą - grzane piwko, winko, porto, bo przecież zimno, latem Redsik dla ochłody, bo gorąco, bo poniedziałek, bo piątek, bo kac, delegacja, komunia, święta, rocznica wujka Gienka, rozwód przyjaciółki Wiesi, do kolacji, bo awans, wywalenie z roboty, bo jest źle, jest dobrze i tak dalej można dłuuugo. Coraz więcej wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców? No może gdyby na każdej stacji benzynowej (nawet takiej, gdzie nie ma kibla) nie można było kupić dowolnego alkoholu, to sytuacja nie rysowałaby się tak dramatycznie. Całej sprawy nie polepsza fakt, że państwo polskie zarabia na nałogach Polaków więcej niż na ich pracy, więc rozejrzyj się Polaku po swoim osiedlu, czy w ostatnim czasie nie postawili Ci pod nosem kolejnego "nocnego". A żarty o piciu są zabawne - przecież nawet na rozdaniu Oscarów się śmiali.

"XXI wiek jest wiekiem depresji i nałogów."
"Na każdym rogu czeka na ciebie informacja o ludziach sukcesu. (...) Musisz zdążyć odnieść sukces zawodowy, zdobyć wyższe wykształcenie, znaleźć idealnego partnera, założyć rodzinę, kupić mieszkanie, wychować dziecko, kupić samochód, założyć własną firmę, (...) nauczyć się jeździć na nartach, nauczyć się medytować, kupić nowe łóżko, nie martwić się komentarzem na fejsbuku, pójść do fryzjera, pojechać do Azji, zmienić pracę, zmienić żonę."

Halber opisuje w tej książce poszczególne kroki terapii, wychodzenia z nałogu. Bo tak de facto nie jest ważne, czy to uzależnienie od alkoholu, narkotyków, seriali, siłowni, papierosów, zdrowego odżywiania się, wyrzutów adrenaliny, seksu, jedzenia, niejedzenia, Facebooka etc., bo schemat jest zawsze taki sam. A kiedy przychodzi moment, że chcemy sobie pomóc, to Krystyna (główna bohaterka książki) pokazuje nam na swoim przykładzie, jak zebrać się w sobie i zabrać za siebie, ale też czego się trzymać, gdy najciężej.

"Ale myślę, że ważne jest to, żeby zaznaczyć, że „Najgorszy człowiek na świecie” jest o uzależnieniu tylko na naskórkowym poziomie. Tak naprawdę to jest historia kogoś, kto ma w sobie bardzo wiele emocji, od których ucieka, bo siebie nie zna. I staje przed zadaniem zrozumienia, kim jest." - z wywiadu z autorką dla gazeta.pl.

Ta książka jest odważna, potrzebna i pomoże wielu ludziom. Zresztą, czy można dostać lepszą recenzję, niż tę poniższą?


Napisała Pani Magda Umer na swoim FB.


Rozmowa z Małgorzaty Halber z Tomaszem Raczkiem w programie "Kultowe rozmowy".
Pozostałe cytaty pochodzą z książki "Najgorszy człowiek na świecie".


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes