Przejdź do głównej zawartości

Kurt Cobain: Montage of HeckPublikacji o Kurcie Cobainie i Nirvanie ukazało się już tyle, że trudno je wszystkie zliczyć. Jedne lepsze, drugie gorsze - różnie z tym bywało. Tym razem to Brett Morgen sięgnął po temat legendarnej gwiazdy. Efektem pracy jest ponad dwugodzinny dokument, który został zautoryzowany przez rodzinę Kurta. Pokaz premierowy filmu odbył się w styczniu tego roku na Festiwalu Sundance, a 4. maja telewizja HBO (współproducent filmu) wyemitowała go na swojej antenie.

Oto 3 powody dla których warto go obejrzeć:


1. Cobain z wielu perspektyw.

W filmie występują najbliższe Kurtowi osoby: matka, ojciec, macocha, siostra, była dziewczyna Tracey, Courtney Love, Krist Novoselic. Warto posłuchać, jak z perspektywy czasu wspominają Kurta, jakim był dzieckiem, jak zmieniał się, gdy dorastał, jakim był ojcem dla swojej córki, mężem dla Courtney?
Mamy tutaj pokazaną całą paletę emocji: niektóre historie i wypowiedzi bawią, skłaniają do refleksji, a inne wręcz irytują i przywołują pytanie, w jakim stopniu to autokreacja, a w jakim wierutne kłamstwo. Po wypowiedziach matki Kurta aż się ciśnie na usta: "Skoro to widziałaś i wiedziałaś, to dlaczego nie starałaś się pomóc?".  


2. Materiały archiwalne.

W filmie wykorzystano bardzo dużo materiałów archiwalnych, większość z nich nie była wcześniej publikowana. Rysunki Kurta, zapiski z notatników, filmiki nagrywane przez samych artystów z tras koncertowych, z koncertów, z backstage'u, wywiady radiowe, telewizyjne. Jesteśmy świadkami intymnych scen np. zabaw z córką, czy wygłupów z chłopakami z zespołu.


Poranna toaleta Courtney & Kurta / screenshot z filmu

3. Montaż filmu.

Dokument trwa ponad dwie godziny, ale upływu czasu nie czuje się podczas oglądania. A to za sprawą ciekawych zabiegów montażowych. W filmie zastosowano szereg animacji: podglądamy Kurta w jego pokoju, gdy swoje pomysły nagrywa na magnetofon. Zanimowane zostały także rysunki, świstki papieru czy notatniki zapisane przez Cobaina. Te części dokumentu są wg mnie najbardziej mroczne i niepokojące. Zakładam, że autor chciał przez chwilę "włożyć" widzów w głowę Cobaina i mówił: "I co? Jak się czujesz?".       


Fred Flinston autorstwa Kurta / sceenshot z filmu

Nastoletni Kurt nagrywa swoje pomysły / screenshot z filmu
  


METRYCZKA:
Scenariusz & reżyseria: Brett Morgen
Data premiery tv: 04.05.2015
Długość filmu: 2 h 12 min.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol