Przejdź do głównej zawartości

MICHAEL JACKSON: BAD 25


"Niech pan sobie tak nie żartuje!!!"

Jestem fanką Michaela Jacksona odkąd pamiętam. Miałam zeszyt z wklejonymi artykułami i zdjęciami, przepisywałam teksty piosenek z kasetowych książeczek i byłam wewnętrznie zdruzgotana, gdy mój młodszy brat pobazgrolił mi wielgachny plakat MJ'a. Pamiętam, że mama próbowała mnie wtedy pocieszyć i mówiła, że przecież pomazał tylko na dole (bo wyżej nie sięgnął ;P). Nie wiem co prawda, co się stało z tym zeszytem i plakatem, ale moja miłość przetrwała do dzisiaj.

Pamiętam doskonale dzień, w którym dowiedziałam się o śmierci króla popu. Wracałam w nocy taksówką z jakieś krakowskiej imprezy, gdy pan taksówkarz zakomunikował mi ten news. Byłam przekonana, że mnie wkręca albo pomylił osoby. "Niech pan sobie tak nie żartuje!" - Odburknęłam.

Dokument "Bad 25" nie jest jakąś super nowością, bo premierę miał w 2012 roku. Ja obejrzałam go dopiero niedawno i bardzo mi się spodobał. Nietrudno się domyślić, że tytuł nawiązuje do jubileuszu 25lecia wydania rzeczonego albumu, autorem którego jest Michael Jackson i Quincy Jones.

Cała gwardia osób współpracujących z Jacksonem opowiada o wspólnie spędzonych momentach i skupia się na poszczególnych numerach z płyty. Całość obrazu dopełniają wypowiedzi gwiazd (np. Chrisa Browna i Mariah Carey), które analizują wpływ artysty na nich samych i społeczeństwo; np. Kayne West twierdzi, że do dziś kopiuje z teledysków ubraniową stylówkę Michaela.

"Who's bad?"
Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się numer tytułowy, do którego powstał klip w postaci minifilmu w reżyserii Martina Scorsese. W obrazie pojawia się prawie nikomu wtedy nieznany Wesley Snipes. Fabuła jest wymowna i podejmuje mocno dyskutowany wówczas temat pochodzenia czy przynależności do grupy. Sam sposób filmowania jest nowością - kamera jest w ruchu i podąża za bohaterami, tworząc tzw. pociąg. Z filmu dowiemy się też co to jest to "shamooo" i skąd się wywodzi.

"BAD" część 1.:

"BAD" część 2.:


Nie chcę za wiele zdradzać, ale... ;)

"I Just Can't Stop Loving You" miał być duetem z Whitney Houston, ale jej wytwórnia nie wyraziła zgody. Damski wokal nagrała Siedah Garrett (współautorka "Man In The Mirror"), a na trasie promującej album śpiewała Sheryl Crow.

"I Just Can't Stop Loving You" z trasy "Bad". Monachium, 1988:

Do piosenki "The Way You Make Me Feel" Jackson oprócz wiodącego wokalu dograł sobie sam chórki złożone z 10 głosów. A pstrykanie palcami w jego wykonaniu uznano za osobny instrument.

Co "Liberian Girl" miało wspólnego z bibliotekarką? Dlaczego "Dirty Diana" to jeden z ulubionych numerów artysty? Kim jest Annie ze "Smooth Criminal"? Na te i inne pytanie odpowiedź znajdziecie w filmie.

Polecam gorąco!


"Smooth Criminal" - kolejny minifilm wzorowany na gangsterskich przedstawicielach gatunku:


Trailer:METRYCZKA:
Tytuł: Bad 25
Reżyseria: Spike Lee
Premiera: sierpień 2012
Długość: 123 minuty

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol