Przejdź do głównej zawartości

MY LUNATYCY. RZECZ O REPUBLICEGdyby ...
Co robiłby dzisiaj Grzegorz Ciechowski gdyby żył?
Nie prowadziłby profilu na Facebooku (no ewentualnie fanpage), interesowałby się polityką, posiadałby najnowszy model telefonu i całą masę gadżetów Apple'a, wspierałby organizacje walczące o prawa zwierząt i może nagrałby album z muzyką elektroniczną wykorzystując nowe technologie. Na pewno wspierałby wielu młodych artystów, dla których byłby producentem i mentorem.


Każda osoba chcąca się dziś zmierzyć z historią Republiki stawia się przed nie lada wyzwaniem. Napisać książkę to jedno, ale dotrzeć do osób chcących rozmawiać to inna sprawa. Życie prywatne Ciechowskiego było dość burzliwe jeśli chodzi o związki damsko-męskie. Wzajemne animozje byłych partnerek artysty i ich publiczne wypowiedzi zawsze cieszą tabloidy. Dodatkowo rozpad zespołu w 1986 roku podzielił muzyków i fanów, a po dzień dzisiejszy temat autorstwa utworów budzi wiele kontrowersji.

Na książkę "My lunatycy. Rzecz o Republice" duetu Sztuczka&Janiszewski składają się wywiady podzielone na 3 segmenty.


Pierwszy z nich to rozmowy z muzykami i ludźmi związanymi z promowaniem muzyki. Książkę otwiera jeden z najciekawszych wywiadów publikacji, wywiad z ikoną toruńskiego - i nie tylko - świata kultury, animatorem, promotorem, kierownikiem SKPT "Od Nowa" Waldemarem Rudzieckim. Jego opowieści fantastycznie budują czytelnikowi podłoże, na którym wyrósł zespół, określają klimat i specyfikę czasów i samego Torunia.

Świetnymi historiami raczy nas też Zbigniew Ostrowski, który pracując jako dziennikarz radiowy przygotował (jak się później okazało z premedytacją i z udziałem Ciechowskiego) sławetne słuchowisko wyemitowane w PR 3 PR. Reakcja słuchaczy zaskoczyła twórców. Stosy listów przesłanych do redakcji reprezentowały dwa podejścia: tych oburzonych i tych rozbawionych słuchowiskiem, w którym było nie było Ciechowski zaprezentował się jako osiedlowy tyran kontrolujący swoich sąsiadów w niecodzienny sposób.

Posłuchajcie sami:
Moją uwagę przykuł też wywiad z Jerzym Tolakiem, managerem Obywatela G.C., Republiki, a później także wielu innych artystów, w tym Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Groniec czy Eweliny Flinty. Opowieści z tras koncertowych zawsze odkrywają tę niedostępną dla ogółu strefę i uchylają rąbka tajemnicy zza kulis.

Z kolei dzięki córce Weronice i szwagierce Agnieszce oraz ich wspomnieniom kreśli się nam obraz Grzegorza niescenicznego, a rodzinnego, chroniącego swoją prywatność, kochającego zwierzęta i nowinki techniczne.


HOŁD FANÓW vs HOŁD FANOM
Bardzo mocno zaakcentowanym bohaterem tej książki są fani Republiki. Współautorka książki, Anna Sztuczka, "republikanka od zawsze i na zawsze" prowadziła w latach 80. fanklub zespołu, co wiązało się z mnóstwem pracy (teraz kwestie komunikacyjne świetnie rozwiązuje media społecznościowe, wtedy trzeba się był natrudzić, by utrzymywać fanów na bieżąco z projektami czy wydarzeniami). Sztuczka opowiada, jak to wszystko wtedy wyglądało. Świetnym pomysłem jest zebranie tutaj fanów w różnym wieku, o różnych statusach społecznych, z wielu stron Polski i spisanie ich emocji.

Ciechowski dbał o swoich fanów, a z niektórymi zżył się dość mocno. To właśnie te osoby wspominają swoje ucieczki z domów, szalone koncerty czy stylizowanie się na swojego idola, chociażby sławetna grzywka miała znalazła naśladowców. Wspomnienie, gdy Ciechowski przekazuje po jednym z koncertów  kasetę z nagranymi nowymi utworami grupy, na jakiś czas przed oficjalną premierą może wywoływać uśmiech na naszej twarzy, jednak pokazuje jak ważne miejsce w funkcjonowaniu zespołu zajmowali fani. Fani, którzy do tej pory organizują zjazdy, tworzą festiwale czy koncerty pamięci.

Książka byłaby niepełna, gdyby nie przemówili sami muzycy tworzący Republikę. I tak na końcu wypowiadają się: Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski i Leszek Biolik.

Całość dopełniona jest fenomenalnymi, archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi w głównej mierze z prywatnych zakamarków i zbiorów.

Zdecydowanie trzeba przeczytać.


KONCERT w PR 3 PR:
METRYCZKA:
Tytuł: "My lunatycy. Rzecz o Republice"
Autorzy: Krzysztof Janiszewski, Anna Sztuczka
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 26.08.2015
Ilość stron: 576Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol