Przejdź do głównej zawartości

20 lat po "Jagged Little Pill"


To już 20 lat minęło od wydania fantastycznego albumu Alanis Morissette "Jagged Little Pill", który wg danych Billboardu z 2013 roku sprzedał się w nakładzie 33 milionów egzemplarzy, czyniąc go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Moc albumu nie osłabła z czasem, o czym świadczą wyniki sprzedażowe i chociażby rankingi prowadzone przez Rolling Stone.

Galę rozdania Grammy w 1996 Alanis opuszczała z 4 statuetkami w kategoriach: "Najlepsza Płyta Roku", "Najlepszy Album Rock", "Najlepsze Rockowe Wykonanie Kobiece" i "Najlepsza Piosenka Rock". W ten sposób została najmłodszą artystką (miała wówczas 21 lat), w ręce której trafiła nagroda za "Album Roku". Zdetronizowała ją dopiero w 2008 roku Taylor Swift zdobywając nagrodę w tej kategorii mając lat 19. Alanis ma na swoim koncie jeszcze jedną Grammy: z 1998 za video dokumentujące trasę koncertową promującą "Jagged Little Pill".


Z okazji jubileuszu artystka przygotowała zremasterowaną niespodziankę dla fanów. Reedycja ukazała się też w kolekcjonerskim czterodyskowym wydaniu, obejmującym m.in. oryginalny album w zremasterowanej wersji, dysk z 10 wersjami demo w plikach cyfrowych czy inne materiały archiwalne.

Był i jest to nadal jeden z moich ulubionych z tamtego czasu. Kasetę miałam oryginalną (w ówczesnych czasach wszechobecnego piractwa polskiego to całkiem niezłe osiągnięcie!) z długaśną książeczką z tekstami. No właśnie, teksty. Krytykom muzycznym spodobał się nie tylko charakterystyczny głos i zaśpiew Alanis, ale także teksty jej autorstwa. Artystka jest też współkompozytorką większości utworów.


źródło: www.amazon.com
Na albumie znalazło się docelowo 13 kompozycji:

    "All I Really Want"
    "You Oughta Know"
    "Perfect"
    "Hand in My Pocket"
    "Right Through You"
    "Forgiven"
    "You Learn"
    "Head over Feet"
    "Mary Jane"
    "Ironic"
    "Not the Doctor"
    "Wake Up" 4:54
    "You Oughta Know (remix) i "Your House""Jagged Littel Pill" wydane przez wytwórnię Maverick Records był niewątpliwie przełomem w karierze artystki, która w poszukiwaniu lepszych perspektyw muzycznego rozwoju wyprowadziła się z rodzinnej Ottawy do Los Angeles, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. To tam spotkała producenta Glena Ballarda, a to co stało się później już znacie.

Z tego albumu wyszło aż 6 singli. Oto one:

Pierwszym był "You Oughta Know" (Tu gościnnie pojawili się Flea and Dave Navarro (RHCP)):"Hand In My Pocket":"Ironic" - to chyba najbardziej znany w Europie utwór z tego albumu. Prosty, ale pomysłowy klip i ta czerwona czapa to dla wielu znaki rozpoznawcze Alanis: "You Learn": "Head over Feet":

"All I Really Want":Jimmy Fallon, Alanis Morissette & Meghan Trainor Cluck "Ironic":


 METRYCZKA:Tytuł: "Jagged Little Pill" (reedycja)
Wykonawca: Alanis Morissette
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 30.10.2015

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol