Przejdź do głównej zawartości

SZPAK NA EUROWIZJI

FB Michała

Michał Szpak - zgodnie z życzeniem widzów - został reprezentantem Polski na Eurowizji i w Sztokholmie zaśpiewa "Color Of Your Life".

Zauważmy, że w tym roku w polskich preselekcjach pojawiło się trzech artystów, które sprawiły, że temat Eurowizji wrócił do tematów dyskusji w kraju. Do z roku na rok było o nich coraz ciszej. Mało znani artyści, bezbarwne piosneczki i odległe miejsca w klasyfikacji końcowej.

Nie chcę dzisiaj pisać o tym, że konkurs ten jest dla wielu kwintesencją kiczu i upadku gustów muzycznych społeczeństwa. O poziomie większości występujących artystów (?) też nie mówmy, pomińmy kwestie recitalu Andrzeja Piasecznego i kilka innych spraw.

Zastanawiałam się ile piosenek z Eurowizji jestem w stanie zanucić. Jaki wynik? 6!

1. Lordi "Hard rock hallelujah" finał z 2006
2. Rusłana "Wild dances" finał z 2004
3. Conchita Wurst "Rise like a phoenix" finał z 2014
4. Dana International "Diva" finał z 1998
i dwóch polskich reprezentantów:
5. Ich Troje "Keine Grenzen - Żadnych Granic" - finał w Rydze 2003
6. Edyta Górniak "To nie ja" 1994

Wynik kiepski. Za to dzięki tej krótkiej liście widać, co liczy się w tym konkursie. Przepis na wygraną? Być rozpoznawalnym! Michał Szpak takim jest.


No i stało się!
Podejrzewam, że Edyta Górniak szybko nie pogodzi się z przegraną. Trudno się jej dziwić, bo pewnie mocno liczyła na powtórny sukces. Zarówno artystka jak i my sami musimy przyznać sami przed sobą: to w młodych drzemie siła. I Ameryki nie odkrywam sądząc, że elektorat Margaret i Szpaka ma potężną, także esemesową moc i potrafi zewrzeć szyki (głównie za pomocą social mediów), by wspomóc swojego idola/idolkę.

Numer Margaret był bardziej skoczny i rytmiczny w porównaniu do dramatycznego i emocjonalnego "Color of your life" Szpaka.


Cieszę się bardzo, że Polacy, poza muzycznymi kwestiami, postawili na wyrazistość i charyzmę Michała, których odmówić mu nie można. Wg mnie to ogromnie utalentowany chłopak z problemami repertuarowymi. Wciąż poszukuje siebie i swojego miejsca na scenie. Na pewno je znajdzie. A w Sztokholmie zostanie zauważony.

Powodzenia Michał!  
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol