Przejdź do głównej zawartości

„Największym hajem jest samo życie” KORA

"Nie jestem taka, jaką mnie opisują, nawet w tej książce. Nie ma faktów, są tylko interpretacje, jak powiedział Nietzsche. A być może sama siebie oszukuję? Może właśnie jestem taka, jaką chcą mnie widzieć ludzie? W każdym razie przez całe moje życie się przeciw temu buntuję. Buntuję się przeciwko wyobrażeniu ludzi o mnie."

Maanam wdarł się przebojem do szarych mieszkań Polaków w 1980, kiedy to występował na opolskim festiwalu. Publiczność ich pokochała. Za oryginalny styl bycia, niebanalne stylizacje muzyków, stroje, makijaże, cały anturaż. I oczywiście za takie hity jak np. "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu" i "Lucciola", które stały się dla wielu muzycznym manifestem lat 80. Videoklip do "Się ściemnia" był pierwszym polskim, regularnie nadawanym przez MTV teledyskiem.

Charyzmatyczna frontmenka grupy - Kora jest ikoną polskiej kultury. Od 2011 r. jest jurorką w telewizyjnym talentshow "Must Be the Music. Tylko muzyka", w którym dała się poznać jako surowa i wymagająca jurorka. Od 2013 roku zmaga się z rakiem, a media co jakiś czas donoszą o jej walce o refundację leku potrzebnego w jej chorobie. W książce „Kora, Kora. A planety szaleją”, wydanej w 2011 roku, pokazuje fanom swoje twarze i dzieli się z czytelnikami tym, co chce, żeby zobaczyli i poznali.

"Moje dzieciństwo to dom dziecka, szpital, internat, azyl u jakiejś ciotki albo ucieczka z domu. Jeżeli już byłam w domu, to starałam się o upiększać, codziennie na nowo go budowała. To zostało mi do dzisiaj - każdy chaos i nieporządek w sekundę przekształcam w miłe do życia miejsce."

FB
Przeżycia z dzieciństwa wywarły ogromny wpływ na dalsze życie Kory. Drzemiąca w niej artystyczna dusza stała się rodzajem ucieczki od codzienności, a z czasem też sposobem na życie.

Książka jest zbiorem luźnych wypowiedzi i skojarzeń artystki, całość uporządkowana jest w miarę chronologicznie. Najdokładniej opisane są "czasy krakowskie" - Piwnica Pod Baranami, rozwój bohemy, czasy hippisowania, poznawania, podróży (też tych narkotykowych). Poznajemy najważniejsze dla Kory osoby, styl jej pracy, wspomnienia o Maanamie czy to, że "cenzura nie łapała metafor".

Każdy wątek arcyciekawy, a Kora potrafi wciągnąć czytelnika w wir jej opowieści. Całość poprzetykana jest uduchowionymi wątkami, kontemplacjami o uniwersalnych wartościach człowieka.

Streszczenie z życia
Zebrany materiał jest fragmentaryczny, rzadko kiedy rozwijany do dłuższych rozdziałów. Historii tak wielkiej artystki nie można przedstawiać w tak lapidarny sposób. Ta książka spodoba się ludziom, którzy chcą się zapoznać z postacią wokalistki, jednak dla każdego, kto coś na jej temat już wie, ta książka będzie rozczarowująca pod względem  nie jakości, ale ilości. Piękne zdjęcia wzbogacające wydawnictwo jeszcze bardziej wzmagają poczucie niedosytu. Aż chce się krzyknąć: dlaczego tak maaaało?? FB
"Człowiek jest jak rakieta, startuje z ziemi, a potem znika w przestworzach, ale zanim dotrze w kosmos, odpadają od niego różne fragmenty i bezpowrotnie płoną w atmosferze. Co dociera w ten kosmos? Tego już nie wiemy."
FB


Tytuł: „Kora, Kora. A planety szaleją"
Autor: Kamil Sipowicz
Wydawca: AGORA SA
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 200

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol