Przejdź do głównej zawartości

Bajkowe nostalgie muzyczne

Końcówka lat 80. i lata 90. to czas, gdy polskie stacje telewizyjne z werwą kupowały i emitowały na swoich antenach bajki dla dzieci. Seriale musiały zostać zaadaptowane językowo i zwykle czytał je lektor, ale czasami zdarzał się dubbing. Przy tych projektach niezmiernie ważną rolę stanowiła muzyka z czołówki (względnie końca) odcinka; to właśnie ona zwabiała dzieci przed ekrany elemisów.

Do dzisiaj każda wychowana na nich osoba, potrafi dzisiaj odśpiewać przynajmniej jedną taką kompozycję. Ostatnio spojrzałam na te piosenki pod kątem czysto muzycznym i z nieukrywaną radością stwierdziłam, że to naprawdę dobre kompozycje, porządnie zaaranżowane i świetnie zaśpiewane, a polskie przekłady tekstów są – śmiem twierdzić – lepsze niż oryginały. Na dzisiaj odkurzyłam 5 takich seriali. Zapraszam na wyprawę w świat dzieciństwa.

Hipsterzy i morowy dinozaur
„Denver, ostatni dinozaur” to francusko-amerykańska produkcja zrealizowana przez World Events Productions, a zielonego bohatera powołał do życia Peter Keefe. Za muzykę odpowiedzialny jest Dale Schacker. Opracowaniem muzycznym piosenki do polskiej wersji zajął się Jacek Szczygieł, aranżacją Tomasz Lewandowski, a tekst fenomenalnie przełożyła Dorota Filipek-Załęska. 

Intro z oryginału jest TUTAJ

Intro polskie TUTAJ

TUTAJ można porównać dwa teksty – polski i angielski:


Serial o przygodach hipsterów, których ulubionym zajęciem jest szwendanie się po mieście i jazda na deskorolkach. Właśnie w trakcie jednej z takich eskapad znajdują jajo, które po niedługim czasie okazuje się być zamieszkałe.
Ich wspólne przygody mogliśmy śledzić przez dwa sezony: pierwszy (1988) miał 13 odcinków, a kolejny aż 37. „Ten nasz kopalny gad” stał się telewizyjnym hitem na całym świecie. I nie ma w tym nic z przesady, bo serial był emitowany np. także w USA, Kenii, Macedonii, Chile, Chinach, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Meksyku, Kazachstanie, Etiopii, na Filipinach czy Tajwanie. Z waszych połączonych mocy powstaję ja …
„Kapitan Planeta i Planetarianie” nadawany był od września 1990 do grudnia 1992, a następnie jako sequel od 1993 do 1996. To ogromnie popularny serial o pięciorgu młodych ludziach, którzy zostali wybrani i obdarzenia specjalnymi mocami, a wszystko to po to, by chronić naszą planetę. Każdy odcinek kończy się krótką pogadanką o ochronie środowiska i jej wybranych aspektach, więc serial mocno oddziaływał na rozwój będącej w powijakach polskiej ekologii i ochrony środowiska.

Każdy chciał mieć taką figurkę / AMAZON
Mamy tutaj także mocno zaznaczony aspekt tolerancji i integracji kulturowej, bo każdy z nastolatków reprezentuje inny zakątek świata: Wheeler pochodzi z Nowego Jorku, Gi z Azji, Ma-ti jest synem indiańskiego szamana z Ameryki Południowej, Kwame z Ghany, a Linka ze Związku Radzieckiego (po jego rozpadzie zmieniono czołówkę i Linka pochodziła już z Europy Wschodniej). Każda z tych osób ma inną moc, a gdy są w poważnych opałach przyzywają Kapitana Planetę, który zawsze chętnie im pomaga.
Dr. Blight - czarny charakter serialu / AMAZON

Pomysłodawcą postaci Kapitana Planety byli Ted Turner, Barbara Pyle oraz Robert Larkin III, a autorem intra - Tom Worrall (intro po polsku). Jednak w tym przypadku najbardziej wyczekiwanym muzycznym momentem była piosenka końcowa. Energetyczny i porządnie zaśpiewany rockowy numer nuciły legiony dzieci niemające pojęcia o znaczeniu jego angielskich słów. Oryginalny tekst stworzył Nick Boxer, a wykonywali go Murray McFadden wraz z Timothym Mulhollanem. Autorem polskiego tekstu jest Kalina Jeżykowska, śpiewali Beata Jankowska, Monika Wierzbicka, Piotr Hajduk, Adam Krylik, a całość opracował muzycznie Eugeniusz Majchrzak.

Ci, którzy jeszcze dziś nie są pewni o czym śpiewali te paręnaście lat temu polecam posłuchać raz jeszcze wersji oryginalnej. A jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Whoopi Goldberg użyczała głosu Gaji (w serialu to Dobry Duch Ziemi) w latach 1990-1993; w polskiej wersji dubbignowała Grażyna Wolszczak, a Piotr Adamczyk mówił jako Wheeler. Gdy cię, skrycie, z gagatkiem zetknie los.
“Chip 'n Dale Rescue Rangers”, czyli po polsku “Brygada RR” była hitem totalnym. Wyprodukowana przez Disney Television Animation and Nelvana miała swoja premierę na Kanale Disneya 4. marca 1989 roku. Później wybuchła epidemia popularności małych wiewiórek. 

Powstawały gry, komiksy, zabawki i najprzeróżniejsze gadżety związane z serią i jej bohaterami.
Piosenkę tytułową stworzył w oryginalne Ron Jones, a na polski przełożył ją Filip Łobodziński. Mieczysław Szcześniak wyśpiewał ją fenomenalnie, moim zdaniem lepiej niż w wersji pierwotnej.  Piosenka idealnie wpasowywała się w atmosferę niebezpiecznych przygód bohaterów, wzbudzała zainteresowanie i uczucie wyczekiwania w najmłodszych widzach. Bardzo zgrabnie skomponowany utwór.
Oto oryginał.
Teksty do obu wersji piosenki: ENG & PL.

Było życie przed “True Blood” 
Hrabia Kaczula jest wampirem-wegetarianinem, mieszka w zamku wraz z klocowatą i nieporadną Nianią oraz sługą Igorem, a ich życie wcale nie jest nudne. Serial “Count Duckula” doczekał się aż 3 sezonów i był emitowany od 1988 do 1993 roku.  Popularność zdobył w większości krajów europejskich, ale także w Arabii Saudyjskiej, USA, Kanadzie, Australii czy Południowej Afryce.
Tutaj po raz kolejny mamy do czynienia z nieprzeciętną piosenką, którą w pierwotnej wersji zaśpiewali Doreen Edwards oraz Mike Harding, a w polskiej Monika Wierzbicka (tekst przetłumaczył Marek Robaczewski).
Wersja ENG: (I ta czołówka THAMES’a echhh)

Wersja PL
Druga wersja PL
 
A tutaj znajdziecie co ciekawsze teksty z serialu.  

In the heart of Transylvania
In the Vampire Hall of Fame, yeah
There's not a vampire zanier than
DUCKULA!
He won't bite beast or man
'Cos he's a vegetarian
And things never run to plan for
DUCKULA!
If you're lookin' for some fun
You can always count upon
The wild and wacky one they call
DUCKULA!
Duckula: Heh, heh! COUNT Duckula! Heh, heh, heh!Gdzieś daleko w kosmosie, zrodził się wśród nas …
“Widget, the World Watcher” to jeszcze jedna amerykańska seria o ratowaniu świata i dbaniu o środowisko. Doczekała się dwóch polskich wersji dubbingowych emitowanych w 1992 oraz 1995, wszystkich odcinków o fioletowym przybyszu z kosmosu było 65. W roli twórców pojawili się znani nam już z tego posta Peter Keefe i Tom Burton.  

Temu serialowi towarzyszy także niebanalna muzyka, za którą stoi Dale Schacker. Autorem polskiego przekładu tekstu jest Waldemar Polański.

Wersja PL


Wersja ENG
 

 
„W Widgeta“ można też było pograć na komputerze.
 
Screen  z gry / YouTubeKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie