Przejdź do głównej zawartości

Muzyka w serialach

źródło: FB seriali


Seriali mamy na pęczki. Internety huczą od świeżutkich produkcji, a znajomi prześcigają się w polecaniu Ci swoich ostatnich odkryć z weekendu. Wszyscy to znamy, bo kochamy seriale. I tak jak nasi dziadkowie z wypiekami na twarzy oglądali "Czterech pancernych i psa", nasi rodzicie śledzili przygody "Czterdziestolatka" i mroczno-farmaceutyczne historie "W labiryncie", tak my lata temu pokątnie podglądaliśmy "Twin Peaks" czy "Z archiwum X" (i nie mogliśmy później zasnąć), a teraz zachwycamy się netflixowymi produkacji typu "Opowieść podręcznej", "Stranger Things", "Dark" czy "The End of the F***ing World".

Zaczęło się od piosenki przewodniej...
Wszystkie te seriale łączyło jedno: mają niezapomniane czołówki (względnie tyłówki) muzyczne. Już wtedy ktoś mądry wpadł na pomysł, żeby taką piosenkę wykonywał artysta czyli/lub ktoś znany, rozpoznawalny. W myśl zasady: artysta promuje serial, serial promuje artystę i wszyscy są zadowoleni. Andrzej Rosiewicz wyśpiewywał radośnie o czterdziestolatku, a Grzegorz Markowski bardziej nostalgicznie wprowadzał nas w zadumę i w labirynty życia. Przeboje Anny Jurksztowicz "Matki, żony i kochanki" czy "Życie jest nowelą" Ryszarda Rynkowskiego okraszają srogo zakrapiane imprezy trzydziestolatków plus przy YT-party.


"Czterdzieści lat minęło" - Andrzej Rosiewicz

"W labiryncie ludzkich spraw" - Grzegorz Markowski

"Matki, żony i kochanki" - Anna Jurksztowicz

"Życie jest nowelą" - Ryszard Rynkowski

Intro i outro - ok, a gdyby tak piosenki przemycić do wnętrza serialu?
Stopniowo muzyka i artyści, zarówno mainstreamowi jak i alternatywni, zaczęli się czuć coraz swobodniej w serialowych produkcjach... zagranicznych. U nas przerabiamy aktualnie angażowanie artystów śpiewających do filmów: Daria Zawiałow "Jeszcze w zielone gramy" promuje "Planu B.", Kayah i Hyży śpiewają "Podatek od miłości", który promuje produkcję o tym samym tytule, Sarsa i ostatni film Machulskiego "Volta" itd. 

Jeśli chodzi o seriale to prym w łączeniu muzyki i serialu wiedzie TVN (chociażby "Druga Szansa"), ale to póki co raczkująca tendencja. Zatem zerknijmy za granicę, gdzie ten zabieg traktowany jest bardziej jak usunięcie zęba mlecznego, niż jak zabieg na otwartym sercu w pełnej narkozie. Wiadomym jest, że w parze z synchronizacją danego utworu do serialu (czy innego komercyjnego projektu) idą kwestie prawne, długie rozmowy i negocjacje oraz bardzo często duże pieniądze.

Dzisiaj wybrałam 9 seriali, które oprócz tego, że są zjawiskiem w swoim gatunku, mają ogromną widownię, to jeszcze bardzo dopieszczono je muzycznie. Takie ABC synchronizacji muzyki do serialu w wersji master!


 Grey's Anatomy
Serialowy ewenement trwający od 2005 roku i mimo, że jakościowo traci z każdym nastym sezonem, to muzyka w nim ma się bardzo dobrze. Wykorzystywano tutaj swego czasu świeżutkie utwory znanych artystów: Sia, Interpol, Róisín Murphy, Goldfrapp, James Blunt, Emiliana Torrini czy Imogen Heap. SOUNDTRACK TUTAJ

The Handmaid's Tale
Bardzo wybuchowa mieszanka muzyczna, dynamiczna, soczysta, wciąga widza i wywołuje skrajne emocje, bo wachlarz muzyczny bardzo szeroki od Niny Simone i Glorii Gaynor, przez Nirvanę Shakirę, Solange i Samphę, po Destiny's Child, Yoko Ono, Marylina Mansona czy Peaches. Te muzyczne komentarze walą pięścią w twarz. Tym bardziej mistrzowskie, to prawie zawsze ironiczne. SOUNDTRACK TUTAJ


The End of the f***ing World
Piękne klimaty retro w połączeniu z pięknymi barwami serialu porywają. Usłyszymy m.in.: Timi Yuro, Bernadette Carroll, Janis Ian, Skeeter Davis czy Fern Jones, ale troszkę miejsca znalazło się dla Buzzcocks i Soko ;)
SOUNDTRACK TUTAJ


Peaky Blinders
Cudownie gęsty i nasycony dymem serial, nie inna jest też muzyka, która w nim występuje. Występują mistrzowie gatunku: Nick Cave & The Bad Seeds, The White Stripes, PJ Harvey, Johnny Cash, ale także Arctic Monkeys czy Algiers.
SOUNDTRACK TUTAJ


Breaking BadDynamiczny serial wymaga dynamicznej muzyki. Mamy tu do czynienia z chemiczną mieszanką gatunkową. Koop, The Silver Seas, Dave Porter, Ana Tijou, Band Data, Yelloman, Robert Palmer czy ZZ Top - to mały ułamek tego, czego możemy się spodziewać oglądając serial.
SOUNDTRACK TUTAJ


Empire
Ten serial jest wyjątkowy, bo muzyka jest tam po prostu jednym z bohaterów. Większość występujących tam aktorów jest świetnie wyszkolona wokalnie, a kompozycji, które zostały stworzone na potrzeby serialu nie powstydziłby się chyba żaden artysta r'n'b czy soul.
Gwiazd wplecionych w fabułę serialu też nie brakuje, pojawiają się m.in.: Timbaland, Kelly Rowland, Alicia Keys, Rita Ora czy Courtney Love. SOUNDTRACK TUTAJ


Girls
Muzyczna wycieczka po wszystkich gatunkach, czasem nostalgicznie i wzruszająco, czasem kiczowato i muzycznie cekinowo, ale to w końcu Lena. Rozstrzał ogromny: La Roux, Beyonce, alt-J, Oasis, Nickelback, Peaches, Sean Paul, Salt-N-Pepa, Avril Lavigne, Toto.
SOUNDTRACK TUTAJ


Mad men
Tutaj bawimy się doborowo w wyjątkowym towarzystwie. Billy Page, Marvin Gaye, Ella Fizgerald, Doris Day, George Jones, The Rolling Stones, David Carbonara i wielu wielu innych.
SOUNDTRACK TUTAJ


Dark
Soundtrack ze zdecydowanie młodszymi artystami, ale pięknie wyseleckcjonowany, a wśród nich: Lana Del Rey, Lorde, alt-J, The Kooks czy London Grammar.
SOUNDTRACK TUTAJ


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol

Antkowiak & Domurat = SIMPLEFIELDS

Tak tak, to ten Krzysiek od "Zakazanego owocu". A teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego - nowej płyty duetu Antkowiak & Domurat pt. "Dirt on tv". Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo, ale było warto! O tym, że powroty nie są łatwe wie doskonale każdy artysta, który po czasie niebytu próbuje wrócić na rynek. Jak to zrobić, kiedy nie świeci się cyckami na ekranie, nie paraduje po czerwonym dywanie na promocji wody kolońskiej i nie pcha się na ścianki? Ano nagrać taką płytę jak ci dwaj panowie. Krzysztof Antkowiak - pianista, wokalista, kompozytor, producent. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80. wraz z utworem „Zakazany Owoc”. Od tego czasu zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Cyganem, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Marcin Domurat - autor tekstów, gitarzysta i producent. Wraz z pojawieniem się pierwszych 16-bitowych komputerów zainteresował się procesem rejes