Przejdź do głównej zawartości

Niech będzie pochwalone disco polo

Mural w Białymstoku przedstawiający Zenka Martyniuka 
Życie i twórczość króla disco polo doczekała się ekranizacji, TVP jest dystrybutorem filmu "Zenek", który w piątek wchodzi do kin. Disco polowe wykonania kolęd w prawie każdej tv w czasie świąt, występy zespołów disco polo na lokalnych imprezach urzędów miast i gmin, na juwenaliach, na wyjazdach integracyjnych. To są fakty. Disco polo nie jest już żenadą. Jak do tego doszło? Nie wiesz? To książka "Polski bajer. Disco Polo i lata 90" Moniki Borys dużo Ci w tym temacie rozjaśni. 


"Disco polo to muzyczna hybryda, wypadkowa weselnych obyczajów, amatorskich pasji muzycznych, inspiracji zachodnią elektroniką i melodiami zza wschodniej granicy."*

Dlaczego ludzie słuchają muzyki disco polo? Zwykle w ankietach pojawiają się 3 powody:
- bo wpada w ucho,
- bo można się przy niej bawić,
- bo jest pogodna, optymistyczna i wprowadza w dobry nastrój.

29 lutego 1992 w Sali Kongresowej w PKINie odbywa się pierwszy koncert spod znaku disco polo. Kierownikiem gali jest Jarosław Kukulski (kompozytor, prywatnie mąż Anny Jantar, ojciec Natalii Kukulskiej). Wydarzenie to zapoczątkuje cykliczne spotkania przy disco polo, które wyprzedają się tak szybko jak koncert Podsiadły i Taco na Stadionie Narodowym.

Zespoły disco polo rosną jak grzyby po deszczu. Większość z nich ziszcza swoje amatorskie marzenia o wielkiej (?) scenie, a kilkoro z nich pozostaje w branży na dłużej. Tak dzieje się na przykład z Aldoną Dąbrowską, najpierw sama występuje w zespole Amadeo, a później współpracuje z innymi artystami pisząc dla nich teksty piosenek dla m.in. Michała Szpaka czy Pawła Stasiaka. To właśnie jej "Kroplą deszczu" wyśpiewać będzie Gabriel Fleszar,


Tam, gdzie pojawia się popyt, zawsze znajdą się ludzie, którzy potrafią te zakupowe chęci przekuć w złoto. Wśród nich jest na przykład Nina Terentiew, która od początku "ma czuja" do tego, co się sprzeda i promuje w tv discopolowych wykonawców śpiewających bardzo melodyjne wersje piosenek ogniskowych, patriotycznych czy kolonijnych. Muzykę z pogranicza kabaretu i disco promują też kabarety (chociażby Bohdan Smoleń).

"Możemy mówić o wartościach piosenek, interpretacji, technicznych, wartościowych rzeczach. Można się oburzać na teksty, ale gdzie ta granica jest właściwe? Ona jest bardzo niewyraźna. Gdzie się disco polo zaczyna, a gdzie kończy? Dysko, muzyka taneczna to jest obowiązkowe zjawisko wśród młodzieży." Powie Krzysztof Krawczyk w 1997 roku.

Na początku panuje monopol państwowych firm fonograficznych Tonpres, Polton i Polskie Nagrania. Jednak gdy tylko do gry mogą wejść prywatni przedsiębiorcy, scena muzyczna zmienia się diametralnie (legendarne Blue Star czy Green Star), kasety sprzedają się jak świeże grahamki, a bazarowe piractwo kwitnie jak drzewa japońskiej wiśni. Ile jest prawdy o milionach sprzedanych kaset? Ano dużo. Disco polo rośnie jeszcze bardziej w siłę za sprawą emitowanego przez tv Polsat programu "Disco Relax" obecnego na antenie stacji od 1994 do 2002 roku, a później od 2012 w Polo Tv.

Nic w tym dziwnego, że disco polo roztańczonym krokiem i z tupiącą rytmicznie nóżką weszło w świat polityki. Pamiętacie sławetny spot z kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego? "A Waldemar Pawlak ma taki song promocyjny w wykonaniu Bayer Fulla:


A poza wszystkim, czy wiedzieliście, że ponoć był plan, żeby supportem Michaela Jacksona podczas koncertu w Warszawie w 1996 roku była... Shazza? O tym wszystkim i o wielu wielu innych rzeczach przeczytacie w tej książce.

Retro disco klimaty nie dla Ciebie? Zapraszamy do teraźniejszości, w której romans artystyczny Kurskiego z Martyniukiem trwa w najlepsze ("Zenek" od piątku w kinach), reprezentacja polski w piłce nożnej wyśpiewuje radośnie "Przez twe oczy zielone" Akcentu, a Czadoman święci tryumfy zarówno na festiwalach grzybów leśnych, alg morskich i pumeksu jak i Juwenaliach występując obok np. Lady Pank czy Lao Che.

METRYCZKA:
Tytuł: Polski bajer. Disco Polo i lata 90
Autor: Monika Borys
Wydawca: W.A.B.
Liczba stron: 288

*Wszystkie cytaty pochodzą z książki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kutno w piosenkach

Dworzec w Kutnie / kurierkolejowy.eu W czasie wielu rozmów zapoznawczo-kurtuazyjno-towarzyskich często pada pytanie: "Skąd jesteś?". Tak się składa, że jestem z Kutna. Na to wyznanie reakcje są z reguły dwie: 1. "Aaa gdzie to jest?" 2. "Aaaa dworzec. Jest tak brzydko, że pękają oczy?". Zainspirowana odpowiedzią z punktu drugiego postanowiłam iść za ciosem i pogrzebać w polskich tekstach piosenek w poszukiwaniu Kucienka. Wyniki poszukiwań podzieliłam na grupy. Piosenki społeczno-politycznie zaangażowane: Kult " Polska " – podmiot liryczny wyraża troskę o Państwa bezpieczeństwo na dworcu w Kutnie. W utworze poruszono dodatkowo także aspekty okulistyczne. „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy” Pidżama Porno " Durna 6 / Mądra 11 " – dużo się naspacerujemy w tej piosence. I fizycznie i egzystencjonalnie: "Może jesteśmy dobrzy. Może jesteśmy źli. Pewnie

LEGO w wersji muzycznej

No to na dobry początek zagadka: proszę rozpoznać kto to. Firma LEGO zawsze starała się nadążać za trendami, a szeroko rozumiana kultura cieszy się jej niezmiennym zainteresowaniem. Przekopałam internet i wybrałam te najciekawsze muzyczne kolekcje, których właścicielami są nieliczni szczęśliwcy. Jeśli miałabym coś kolekcjonować (płyty i książki składuję) to pewnie były by to te figurki. Lennon / Morrison / Jackson No Doubt / Beastie Boys / RHCP The Pixies / The Cure / Sonic Youth Joy Division / The Smiths / Radiohead Guns'n'Roses / Queens of the Stone Age / Spice Girls 2Pac / Elvis Presley / Michael Jackson z klipu "Thriller" The Beatles / ABBA / Daft Punk Napalm Death / Slayer / N'Sync W tym roku firma LEGO przyznała swoje klockowe Oscary. A to dlatego, że piosenka "Everything Is Awesome" z filmu “The Lego Movie” była nominowana w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka Filmowa. Statuetki nie

PUNK FREUD ARMY - koncert w Trójce

Pink Freud Army / fot. MFME Wojtek Mazolewski lubi muzyczne wyzwania, a jego potrzeba tworzenia coraz to nowych projektów jest ogromna. W przypadku wielu artystów ilość nie przekłada się na jakość. Na szczęście to stwierdzenie zupełnie nie tyczy się Punk Freud Army , bo ten projekt jest elegancko przygotowaną i energetycznie zagraną mieszanką punk-jazzu! Niemożliwie? Przekonajcie się sami! Panowie z Pink Freud z okazji dziesięciolecia albumu "Punk Freud" postanowili zaprosić do współpracy wyjątkowych gości: Tomka Lipińskiego, Alka Koreckiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę i Tomasza Budzyńskiego . Wspólnie przearanżowali klasyki gatunku z repertuaru takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Tilt, Siekiera, Armia czy Dezerter i 30 października wystąpili w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej prezentując przygotowany materiał. Projekt jest w dużej mierze ukłonem w stronę wyżej wymienionych twórców, którzy swoją twórczością ukształtowali kol